Zespół Szkół Zawodowych Nr 1
im. mjr. Henryka Dobrzańskiego
w Bychawie

Zmagania o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii

Zmagania o tytuł Szkolnego Mistrza Ortografii

Komunikat: „wyjmijcie i podpiszcie karteczki” wywołuje przerażenie na twarzach uczniów. Kiedy jednak dodamy: „piszemy dyktando” zwykle pojawia się uczucie ulgi i uśmiech na twarzy. Nie jest to przejaw radości, a raczej zakłopotania, wszak ostatnie dyktando było w podstawówce…. Wydawać by się mogło, że posługując się językiem ojczystym już naście lat powinniśmy go znać doskonale. Jak się jednak okazało nie jest to takie oczywiste. Przekonali się o tym uczniowie wszystkich klas. Wielu z nich miało problem jak napisać wyraz chyżo, hodowla czy heliotropy. Ci, którzy najlepiej sobie poradzili z zawiłościami naszej ortografii zmierzyli się w finale. Byli to uczniowie: Aleksandra Wizgier, Rafał Kędzierski (kl. I Ti), Stachyra Patrycja (kl. I TW), Amelia Lewandowska, Kosik Arkadiusz, Michał Szuba (II TWZ), Julia Choińska, Magda Moczybroda, Piotr Tylus, Michał Holweg (III TWZ), Filip Staszek, Andrzej Żyłka (III Ti), Paweł Łączka ( III Ti), Gerard Furmanek (IV TPS). Tym razem trudna okazała się pisownia wyrazów takich jak: błahostka, ohydztwo, pseudoprzyjaciel, zhańbić. Naszym Szkolnym Mistrzem Ortografii został Michał Holweg z kl. III TWZ. Drugie miejsce zajął Gerard Furmanek z kl. IV TPS, trzecie Paweł Łączka z III Ti. Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Wizgier z kl. I Ti.

Gratulujemy!