Zespół Szkół Zawodowych Nr 1
im. mjr. Henryka Dobrzańskiego
w Bychawie

Narodowe czytanie

Narodowe czytanie

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  –tak napisał w liście z okazji Narodowego czytania Prezydent RP Andrzej Duda. Do akcji włączyła się również nasza szkoła.12.09.2022 r. usłyszeliśmy trzy utwory. Balladę „Romantyczność” czytali: Mateusz Piekarz (I Ti), Anna Prajsnar (polonistka) „Lilie”-  uczniowie klasy IV Twz: Julia Moroniak, Daniel Jargiło, Patryk Batko, Kamil Szymański, Norbert Świstak, Jolanta Szpytma (polonistka) „Pani Twardowska”: Maja Pizoń ( kl.I TUF), Andrzej Żyłka (IV Ti). Zapraszamy za rok na czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Narodowwe-czytanie-01

Zdjęcie 1 z 22