Zespół Szkół Zawodowych Nr 1
im. mjr. Henryka Dobrzańskiego
w Bychawie

XVI Hubalowa Wigilia

<strong>XVI Hubalowa Wigilia</strong>

   Po raz kolejny 2 grudnia 2022 r. spotykaliśmy się przy dawnej leśniczówce Bielawy. To właśnie w tym miejscu dokładnie 83 lata temu Hubal wraz ze swoimi żołnierzami z Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego uczestniczył w ostatniej Wigilii w swoim życiu. To tu zwracał się do swoich żołnierzy „Tu, w tym lesie jest kawałek ziemi, a na nim wolno Polska. Ta wolna Polska to my”.
   W XVI Hubalowej Wigilii wzięli udział, leśnicy, samorządowcy, żołnierze, strażacy, przedstawiciele 20 instytucji oraz delegacje z 13 szkół. Łącznie ponad 400 osób.
   Gośćmi Honorowymi byli mjr. Bogdan Eubich oraz por. Józef Lużyński ze Stowarzyszenia Pamięci Narodowej „CZWARTAK” z Kielc. Nie zabrakło również wspomnienia płk. Mariana Zacha.
   Atmosfera wigilijnego spotkania na Bielawach jest niepowtarzalna. Głusza leśna, która rozciąga się wokół pomnika, przerywana jest na chwilę gwarem uczniowskich rozmów, szeptem wypowiadanych życzeń, dźwiękiem łamanego opłatka. Wspólne śpiewnie kolęd, biesiada przy ognisku buduje więzi i przemawia mocniej do młodzieży, niż niejedna, nawet najlepiej przygotowana lekcja.

   Po uroczystości na leśnej polanie, zebrani udali się na „Szaniec Hubala” w Anielinie, gdzie złożyli wieńce i zapalili znicze. Szaniec Hubala to miejsce, w którym w walce z Niemcami poległ major Henryk Dobrzański „Hubal”.

„Majorze Hubalu, czy widzisz w ich twarzach żyjącą legendę?
Tak szkoda, że tego nie widzisz znów przyszli pod Twoją komendę.”

Hubalowa-Wigilia-02

Zdjęcie 2 z 22