Zespół Szkół Zawodowych Nr 1
im. mjr. Henryka Dobrzańskiego
w Bychawie

„Jestem świadoma – badam się!”

„Jestem świadoma – badam się!”

Budowanie świadomości kobiet było podstawą naszej szkolnej akcji „Jestem świadoma – badam się!”.

W celu uświadomienia im, jak ważna jest profilaktyka zajęcia z zakresu zapobiegania nowotworom kobiecym – raka szyjki macicy i raka piersi poprowadziła Pani Jagoda Pałubska studentka IV roku medycyny Collegium Medicum UJK w Kielcach, Koordynatorka Ogólnopolskiego Projektu Profilaktyki Chorób Ginekologicznych.

Rak szyjki macicy to, obok raka piersi, najczęstsze rodzaje nowotworów dotykających kobiety. Im szybciej zostaną zauważone pierwsze objawy, tym większe szanse, że nowotwór uda się pokonać. Najważniejsze w zapobieganiu nowotworom kobiecym są regularne badania profilaktyczne. Jak rozpoznać raka? Jakie badania należy robić regularnie? Na te oraz inne pytania poznałysmy odpowiedzi w jasnym i konkretnym przekazie.

W pierwszej części zajęć wzięły udział wszystkie dziewczęta naszej szkoły, w drugiej  –  kobiety pracujące w szkole. Ważnym momentem była możliwość nauki samobadania piersi na specjalnych fantomach, które Pani Jagoda przyniosła na zajęcia.

Spotkanie dla obu grup zakończyło się konkursem z zakresu treści usłyszanych podczas wykładu. Za poprawne odpowiedzi uczestniczki otrzymały drobne nagrody.

„Jestem-swiadoma-–-badam-sie-01

Zdjęcie 1 z 15