Zespół Szkół Zawodowych Nr 1
im. mjr. Henryka Dobrzańskiego
w Bychawie

Dzień Zdrowia

Dzień Zdrowia

30. 05.2023roku odbyła się impreza zatytułowana Dzień Zdrowia – odżywiajmy się zdrowo. Celem jej była promocja zdrowego stylu życia, a w szczególności uświadomienie potrzeby prawidłowego i zdrowego  odżywiania w kontekście profilaktyki chorób cywilizacyjnych oraz  wykazanie się praktyczną umiejętnością przygotowania zdrowego dania, przekąski czy  napoju. 

W  pierwszej części imprezy odbył się konkurs wiedzy o zdrowym odżywianiu, w którym wzięły udział trzyosobowe reprezentacje klas. Pierwsze miejsce zdobyła klasa III TW, drugie miejsce klasa II TI i trzecie miejsce klasa IITUF i IVTPS. Konkurs przygotowała p.  pedagog Monika Zuń, a przeprowadziły go  panie: psycholog Monika Kołtun i pielęgniarka Beata Rozdzialik.

W drugiej części poszczególne klasy zaprezentowały wykonane zdrowe przekąski, słodycze i napoje. Było nie tylko zdrowo, estetycznie  ale również kolorowo i przede wszystkim pysznie. Wśród przygotowanych przekąsek  znalazły się sałatki: różne wersje greckiej, pomidorowa, z selerem, owocowa,  kanapki z pieczywa żytniego lub pełnoziarnistego z pastami ze słonecznika, fasoli i twarożku. Ponadto koreczki, owocowe i warzywne szaszłyki oraz sushi warzywne. Było też coś słodkiego, ale w zdrowej wersji bez cukru: sernik z chia, ciasteczka owsiane, batony owsiane i  kulki mocy, które świetnie się sprawdzą zamiast niezdrowych napojów energetycznych. Dla spragnionych znalazła się też orzeźwiająca woda z cytryną i świeżą miętą, lemoniada  oraz pożywne koktajle.

Podczas imprezy uczennice klasy I TUF  pod kierunkiem pani Marzeny Janczak przygotowały  także stoisko z kosmetykami opartymi na naturalnych składnikach. Wykonały peelingi i maseczki owocowe z bananem, z kiwi, z truskawką,  z kawą, płatkami owsianymi i inne oraz przygotowały przepisy do samodzielnego wykonania ich w domu.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w przygotowanie imprezy, a Radzie Rodziców za ufundowanie zdrowych  upominków. Dziękujemy za zaangażowanie wychowawcom i nauczycielom, ale przede wszystkim uczniom, którzy  wykazali się nie tylko praktycznymi umiejętnościami, ale też wielką kreatywnością w przygotowaniu zdrowych posiłków. Zapewne również  łatwość ich przyrządzenia  zachęci wielu z nas do wprowadzenia tych zdrowych przekąsek do naszego codziennego sposobu odżywiania i przyczyni się do utrzymania zdrowia na długie lata. 

Imprezę zaplanowały i przygotowały panie Katarzyna Maciejczyk i Joanna Mendykowska.

Dzien-zdrowial-01

Zdjęcie 1 z 48