Zespół Szkół Zawodowych Nr 1
im. mjr. Henryka Dobrzańskiego
w Bychawie

NARODOWE CZYTANIE W POWIECIE LUBELSKIM

NARODOWE CZYTANIE W POWIECIE LUBELSKIM

Serdecznie zapraszamy 7 września 2023 r. o godz. 10:00 na wyjątkowe wydarzenie jakim jest Narodowe Czytanie 2023, tradycyjnie odbędzie się ono w Zespole Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie (ul. Piłsudskiego 81).

Podczas tegorocznego Narodowego Czytania będziemy mieli przyjemność czytać na głos „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, powstawała w latach 1886–1887, a w formie książka ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu – napisał Prezydent RP Andrzej Duda, zachęcając do udziału we wspólnym czytaniu powieści Orzeszkowej.”

Więcej informacji …..