Zespół Szkół Zawodowych Nr 1
im. mjr. Henryka Dobrzańskiego
w Bychawie

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

7 września odbyła się akcja Narodowego Czytania „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej, zorganizowana przez Zespół Szkół im ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie i Powiat Lubelski. Patronat nad wydarzeniem objęła Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Fragmenty lektury czytali zaproszeni goście. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Janusz Sagan i uczeń kl. III Ti Dawid Batko.
       Do akcji Narodowego Czytania przystąpiła również nasza szkoła. 12.09.2023 odbyło się szkolne czytanie dzieła Elizy Orzeszkowej. Fragmenty nadniemeńskiej epopei czytali uczniowie: Klaudia Migryt, Patrycja Stachyra, Wiktoria Jamróz, Martyna Kosidlak, Ewelina Wojtyła, Daniel Jargiło, Norbert Świstak oraz nauczyciele: Anna Poniewozik, Tomasz Stoczkowski, Anna Prajsnar, Jolanta Szpytma. Spotkanie poprowadzili uczniowie: Patryk Batko i Piotr Tylus. Uroczystość przygotowali nauczyciele: Jolanta Szpytma, Anna Prajsnar, Joanna Mendykowska, Robert Skoczylas.
       Zainicjowana przez prezydenta akcja Narodowego Czytania przypomina nam o tym, jak ważne jest czytanie w naszym życiu i jaką rolę powinna w nim odgrywać książka. Tak o niej pisał Ignacy Krasicki: „Książka jest największym dobrem człowieka. Rozszerza świadomość ludzką ,stwarza sojusz człowieka z człowiekiem, łączy, budzi, niepokoi, przetwarza, rzeźbi rysy swej epoki i wyprzedza ją. Znikome życie ludzkie rozszerza po granice wieczności, przezwycięża mijanie.”

Narodowe-czytanie-01

Zdjęcie 1 z 16