Zespół Szkół Zawodowych Nr 1
im. mjr. Henryka Dobrzańskiego
w Bychawie

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Dzień Życzliwości obchodzimy 21 listopada. Pełna nazwa tego dnia brzmi Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

Światowy Dzień Życzliwości narodził się w Stanach Zjednoczonych w 1973 roku. Autorami tego pomysłu byli bracia Brian i Michael McCormackowie. Miał to być protest przeciwko wojnie pomiędzy Izraelem a Egiptem. 

Dzień Życzliwości miał przypominać ludziom o tym, jak ważne jest pokojowe rozwiązywanie sporów, a także pozytywne nastawienie do świata i innych ludzi. Chcieli również uświadomić ludziom, że pokój jest kruchym dobrem, o które trzeba się troszczyć, a zrozumienie, tolerancja i życzliwość mogą zmieniać świat. Obecnie Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień funkcjonuje w 180 krajach.

Pierwszym miastem w Polsce, które obchodziło to święto, był Wrocław. Hasłem w 2006 r. stało się wówczas „Znajdź się wśród Życzliwych”. Co roku znakiem rozpoznawczym tego święta są wesołe i kolorowe grafiki Andrzeja Tylkowskiego, który zajmuje się ich tworzeniem już od 18 lat. W 2007 r. z okazji Dnia Życzliwości we Wrocławiu pojawił się krasnal Życzliwek. Jego szeroki uśmiech ma poprawiać dzień wszystkim mieszkańcom miasta.

„Wróćmy do Życzliwości” – w obliczu wciąż trwającego konfliktu w Ukrainie i kolejnego w Izraelu widzimy, że gdy przestają się liczyć dobra wola i zrozumienie to świat idzie w złym kierunku. Musimy więc wrócić do źródła i odbudować życzliwość w kontaktach międzyludzkich.

Tego dnia przede wszystkim uśmiechaj się do ludzi! Bądź także uprzejmy i dobry dla napotkanych na ulicy, w szkole czy w pracy osób. Zrób coś miłego, pogawędź z sąsiadem czy ustąp miejsca w autobusie. Dziel się swoją pozytywną energią i pokazuj, że życzliwość rzeczywiście ma moc! Bądźmy przyjaźni, pomagajmy sobie, bądźmy wrażliwi na potrzeby innych i uprzejmi.