Zespół Szkół Zawodowych Nr 1
im. mjr. Henryka Dobrzańskiego
w Bychawie

Tydzień Języka Ojczystego za nami

Tydzień Języka Ojczystego za nami

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w naszej szkole ogłosiliśmy Tydzień Języka Ojczystego. W dniach 21-23.02.2024 r. zostały przeprowadzone konkursy sprawdzające umiejętność poprawnego pisania, wiedzę o języku oraz znajomość lektur szkolnych.
     21 lutego uczniowie wszystkich klas pisali dyktando. Osoby, które napisały je najlepiej spotkały się w II etapie konkursu i walczyły o tytuł „Mistrza Ortografii”. Do finału zakwalifikowali się: Dominika Olchawa z klasy III TI, Patrycja Stachyra z klasy III TW, Ewelina Rak z klasy III TW, Michał Szuba z klasy IV TWZ, Ewelina Wojtyła, Michał Holweg, Patryk Styk, Julia Choińska z klasy V TWZ. Najlepiej z pisownią wyrazów z „h” i „ch” poradzili sobie:

1.Michał Holweg z kl. V TWZ – po raz trzeci zdobył tytuł „Mistrza Ortografii”
2.Patrycja Stachyra z kl. III TW
3.Dominika Olchawa z kl. III TI

     22 lutego wszyscy chętni mogli wykazać się wiedzą o języku polskim i przystąpić do Testu z wiedzy o języku. Zgłosiło się 40 uczestników. W I etapie wyłoniliśmy zwycięzcę i drugie miejsce. O trzecie miejsce rywalizowali: Bartosz Wajrak z kl. V TWZ, Patrycja Stachyra z kl. III TW, Julia Choińska z V TWZ, Stanisław Wujastyk z III TI, Mateusz Piekarz z II TWZ.
Najlepsza trójka to:
1.Ewelian Wojtyła z kl. V TWZ
2.Malec Mateusz z V TWZ
3.Mateusz Piekarz z II TWZ

     23 lutego odbył się konkurs dla uczniów klas IV i V „Czy znasz te lektury?” Wzięło w nim udział 20 uczniów. Najlepszą znajomością lektur wykazali się :
1.Mateusz Malec z kl. V TWZ
2.Daniel Jargiło z kl. V TWZ i Paweł Ziętek z kl. V TPS
3.Jarosław Golan z kl. V TPS

Nagrodzonym gratulujemy wiedzy. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.
Konkurs przygotowali nauczyciele poloniści: Jolanta Szpytma i Anna Prajsnar.

Tydzien-jezyka-ojczystego-01

Zdjęcie 1 z 14