Zespół Szkół Zawodowych Nr 1
im. mjr. Henryka Dobrzańskiego
w Bychawie

Portugalia – program kulturowy

Portugalia – program kulturowy

Oprócz praktyk zawodowych uczniowie w ramach programu Erasmus+ mieli możliwość skorzystania z bogatego programu kulturowego. Przedstawiamy kilka miejsc, które udało nam się zwiedzić.

Mieszkaliśmy w Bradze położonej na północy kraju w dolinie rzeki Este. Braga nazywana jest miastem kontrastów. Przez ponad 2000 lat swojego istnienia zgromadziło bowiem bardzo bogatą historię, a mimo to jest to portugalskie miasto o największej liczbie młodych ludzi na metr kwadratowy. To tutaj panuje atmosfera szlachetności i mistycyzmu, bo miejsce to jest przepełnione legendami i przesądami – nie bez przyczyny Braga ma przydomek portugalskiego Rzymu i jest jednym z najstarszych miast w Portugalii.

Odwiedziliśmy miasteczka Aveiro, które nazywane jest Wenecją Portugalii o czym świadczą sieć kanałów, po których można popływać w tradycyjnych gondolach.

Sanktuarium Nossa Senhora do Sameiro (Sanktuarium Matki Bożej Sameiro). To drugie Sanktuarium Maryjne w Portugalii. Sameiro jest w istocie miejscem wiary, pobożności i religijności maryjnej. Powstało i istnieje ku czci Matki Bożej czczonej w Jej Niepokalanym Poczęciu.

Bom Jesus do Monte – święty kościół pielgrzymkowy, położony na szczycie wzgórza, do którego prowadzą wspaniałe schody oraz najstarsza na świecie kolejka wodna. Kościół znajduje się na szczycie wzgórza, a barokowe schody oznaczają wejście do nieba. Ze szczytu wzgórza Bom Jesus roztacza się imponujący widok na Bragę. Na szczęście na górę wjechaliśmy samochodem, a schodami, których jest 577 zeszliśmy.

Guimarães. jest to jedno z najlepszych historycznych miast na północy Portugalii. Guimarães jest pieszczotliwie uważane przez Portugalczyków za miejsce narodzin ich kraju. To tutaj urodził się pierwszy król Portugalii (Afonso Herniques 1109 – 1185) i było stolicą podczas walk Portugalii o niepodległość. Guimarães to miasto bogate w średniowieczną historię. Na terenie miasta znajduje się klasztor, zamek i pałac z XV wieku. Wśród licznych zabytków znajduje się labirynt brukowanych uliczek i urokliwych placów, którymi mogliśmy pospacerować.

Porto to kolejne miasto, które odwiedziliśmy. Po krótkim rejsie po rzece Duero odwiedziliśmy winiarnie Porto Cruz. Następnie przeszliśmy mostem Ponte Luis by pospacerować nabrzeżem Ribeira. Oczywiście, wycieczka do Porto nie byłaby zaliczona gdybyśmy nie zobaczyli stacji kolejowej Sao Bento – jednego z najpiękniejszych dworców kolejowych w całej Portugalii. Wszystko głównie za sprawą wspaniałych paneli wykonanych z płytek azulejos zdobiących wnętrze budynku stacji. Jest ich ponad 20 000, a przedstawiają one różne sceny związane z historią i życiem w Portugalii.

Fatimy to najważniejsze sanktuarium maryjnego w Portugalii, oraz jednego z większych i ważniejszych w całej Europie, w którym trójce dzieci – Hiacyncie, Łucji i Franciszkowi objawiła się Matka Boska. Wygląd wewnętrzny Sanktuarium, jak i cała Fatima zapiera dech w piersiach. Każdy znalazł czas dla siebie, by dokładniej zwiedzić Sanktuarium, pomodlić się i kupić pamiątki.

Tydzień pracy kończymy wymarzonym pobytem nad bajecznym oceanem w Povoa de Varzim. Plaża okazała się być wspaniałym miejscem, gdzie można było odpocząć, cieszyć się słońcem oraz pięknymi widokami. W naszej grupie znaleźli się też śmiałkowie, chętni do kąpieli w falach oceanu.

Tak oto, pożegnania nadszedł czas, naładowani pozytywną energią wylądowaliśmy w deszczowej i zimnej Polsce ale nam pogoda taka nie straszna, ponieważ wciąż czujemy na policzkach dotyk portugalskiego, roześmianego słońca.

Alvaro-01

Zdjęcie 1 z 10

Braga-01

Zdjęcie 1 z 23

Fatima-01

Zdjęcie 1 z 21

Ocean-01

Zdjęcie 1 z 24

Porto-01

Zdjęcie 1 z 14

Guimaraes-01

Zdjęcie 1 z 43

Powrot-01

Zdjęcie 1 z 5